Extra Liga – Finał 2018 – sportznami.pl vs Cegielnia/Rehabilitacja Jagódka

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem spotkania Finałowego w Extra Lidze po sezonie 2017/2018.

(1) sportznami.pl vs Cegielnia/Rehabilitacja Jagódka (2)
78:73 (21:13 ; 13:20 ; 29:13 ; 15:27)

Pierwsza kwarta tego spotkania potoczyła się po myśli sportznami.pl. Maciej Dolot uzbierał 9 punktów, a jego zespół prowadzić 21:13. W II kwarcie mimo, że Maciej zdobył 7 punktów to dobra postawa Macieja Maławego i Wojciecha Szafranka sprawiła, że Cegielnie/Rehabilitacja Jagódka odrobiła stratę do przeciwnika i po 20 minutach mieliśmy prowadzenie sportznami.pl 34:33. Wydawać by się mogło, że mecz będzie wyrównany do samego końca. Jednak zawodnicy sportznami.pl mieli inne plany. Trafiając 10 z 14 rzutów za 2 oraz 2 z 8 za trzy zawodnicy tego zespołu powiększali swoją przewagę z minuty na minutę wygrywając III kwartę różnicą 16 punktów, a na tablicy pojawił się wynik 63:46 dla sportznami.pl. Wydawać by się mogło, że jest to już przewaga nie do odrobienia. Jednak zawodnicy Cegielni nie chcieli poddać się bez walki. Skuteczniejsza gra w ataku i lepsza obrona, a zarazem 8 strat przeciwników sprawiło, że Cegielnia odrabiała stratę do rywali, która na 6 minut przed końcem spotkania wynosiła zaledwie 5 punktów (66:61). W tym momencie przypomniał o sobie Maciej Dolot, który zdobył 6 punktów z rzędu a jego zespół prowadził 73:63. Mimo, że zawodnicy Cegielni jeszcze gonili rywali to meczu nie udało się wygrać. Przewaga końcowa zmalała do 5 punktów i mecz wygrał zespół sportznami.pl 78:73, który po raz drugi z rzędu zdobył Mistrzostwo Extra Ligi. Dla zwycięzców najwięcej punktów zdobył Maciej Dolot (27) i to on został wybrany MVP tego meczu. Double-double zanotowali także Karol Maciakiewicz (13 punktów & 11 zbiórek) oraz Michał Bielec (11 punktów & 10 zbiórek). MVP sezonu regularnego, Adam Rydwelski zapisał na swoim koncie 9 punktów, 8 asyst, 7 przechwytów, 6 zbiórek oraz 1 blok. Dla Ciegielni najwięcej punktów zdobył Wojciech Szafranek – 17.

* Dla zespołu sportznami.pl to drugie Mistrzostwo Extra Ligi w historii występów tego zespołu w BNBA. Obecnie bilans tego zespołu w finałach wynosi 2-2.

* Zespół sportznami.pl dołączył do AZS WSG i Kotłoremu, czyli zespołów, które minimum dwa razy z rzędu zdobywało Mistrzostwo BNBA.

* Dla Marka Kipera jest to 5 wygrany Finał BNBA. Marek zdobywał Mistrzostwo w latach 2006 & 2007 & 2008 grając w zespole AZS WSG oraz w 2017 roku grając w sportznami.pl.

* Marek Kiper oraz jego brat Łukasz to jedyna para braci, którzy zdobyli Mistrzostwo 1 i Extra Ligi w jednym roku. Dla przypomnienia Łukasz zdobył Mistrzostwo 1 Ligi z zespołem E-kancelaria/Iron Team.

* Dla Macieja Dolota to 4 Mistrzostwo BNBA. Poprzednie trzy Maciej zdobył będąc zawodnikiem Kotłoremu w roku 2014 & 2015 oraz sportznami.pl w 2017 roku.

* Wygrana w meczu finałowym różnicą 5 punktów zdarzyła się w historii BNBA tylko raz. Miało to miejsce w 2003 roku kiedy to zespół prowadzony między innymi przez Macieja Maławego – Revolution – pokonał zespół Tabemaxu 56:51.