Piekarnia Bunia zdobywa Mistrzostwo 1 Ligi w 2022 roku i awansuje do Extra Ligi.

(1) Piekarnia Bunia vs NU HOMES Pretendenci (2)
96:62

W I kwarcie tego spotkania trwała w miarę wyrównana walka i po 10 minutach na tablicy widniał wynik 21:16. W II kwarcie dzięki punktom Tobiasza Łuczaka zespół NU HOMES wyszedł na prowadzenie 25:24. Jednak jak się okazało było to ostatnie prowadzenie w meczu tego zespołu. Końcówkę pierwszej połowy lepiej zakończyli zawodnicy zespołu Piekarnia Bunia i to oni schodzili na przerwę z 12-punktową przewagą. III kwarta tego spotkania okazało się kluczowa. Lepiej zbilansowany atak i skuteczna obrona zespołu Piekarnia Bunia sprawił, że w ta kwarta zakończyła się wynikiem 26:6. Na początku IV kwarty było wiadomo, że przewaga jest już zbyt duża, aby ją odrobić. Mecz zakończył się wygraną zespołu Piekarnia Bunia i to zawodnicy tego zespołu zdobyli Mistrzostwo 1 Ligi w roku 2022, a tym samym awansowali do Extra Ligi.

– Piekarnia Bunia jest pierwszym zespołem w 1 Lidze, który po perfekcyjnym sezonie (14-0) zdobył Mistrzostwo 1 Ligi BNBA. Wcześniej ta sztuka nie udała się Kortom w sezonie 2013/2014, kiedy to mieli w sezonie bilans 12-0 oraz zespołowi MARBENu w sezonie 2014/2015 po bilansie 12-0.

– Po raz trzeci w historii 1 Ligi BNBA zespół, który zajął 1 miejsce w tabeli sezonu regularnego zdobył Mistrzostwo 1 Ligi. Poprzednio ta sztuka udała się zespołowi Hunger Development (2016 rok) oraz zespołowi Ivy Technology Basket Team (2021 rok).

Oliwier Szyttenholm, Ryszard Bandoszek, Krzysztof Prusak oraz Barszczyk Dawid to jedyni zawodnicy w historii BNBA, którzy z dwoma różnymi zespołami zdobyli Mistrzostwo BNBA zarówno w 1 Lidze jak i Extra Lidze: Oliwier i Ryszard w 2011 roku zdobyli Mistrzostwo z zespołem Dach i Styl w Extra Lidze, Krzysztof zdobył Mistrzostw Extra Ligi z Kotłorem w latach 2014-2015, a Dawid Barszczyk był Mistrzem z zespołem Kotłoremu w latach 2009-2010.

MVP spotkania został wybrany Wojciech Szafranek.