Zespół AZS UTP Mistrzem Extra Ligi BNBA w 2022 roku.

Niedziela, 5 czerwca 2022 roku

Godzina 17:00

[2] AZS UTP vs sportznami pl [1]
81:73

W dwóch ostatnich Finałach BNBA występowały zespoły AZS UTP i PSP Solution. Zespoły podzieliły się zwycięstwami i można powiedzieć, że dotychczas był remis po 1. W tym sezonie ponownie oba zespoły zajęły dwa pierwsze miejsca w tabeli sezonu regularnego i bez większych problemów awansowały do Finału BNBA. Mecz lepiej rozpoczęli zawodnicy zespołu AZS UTP, którzy wygrali pierwsze 10 minut 22:13. 9 z 22 punktów swojego zespołu zdobył Patryk Krykant, a Krzysztof Kowalski dołożył 5 punktów. W zespole PSP Krzysztof Nowicki zdobył 5 punktów, a Maciej Dolot dołożył 4 punkty oraz 6 zbiórek. W II kwarcie Maciej Dolot dołożył 3 punkty, ale niestety były to jego ostatnie punkty w meczu. W 2 minucie tej części spotkania Maciej został ukarany przewinieniem technicznym, które w połączeniu z przewinieniem umyślnym z I kwarty spowodowało, że Maciej musiał opuścić boisko. Mimo tych problemów kadrowych II kwarta należała do zawodników PSP Solution. Krzysztof Nyc zdobył 8 punktów, a Karol Maciakiewicz dołożył 5 punktów, dzięki czemu zespół PSP Solution odrobił stratę do rywali i po 20 minutach na tablicy widniał wynik 38:35 dla PSP. W III kwarcie o swoich możliwościach strzeleckich przypomniał sobie weteran BNBA Maciej Maławy, który na wysokiej skuteczności zdobył 9 punktów, a Krzysztof Kowalski dorzucił 8 punktów. U przeciwników w tej kwarcie widać było nieskuteczność (5/21 z gry) co przełożyło się na wynik spotkania. Na 10-punktowym prowadzeniu ponownie znaleźli się zawodnicy AZS UTP i pozostało im 10 minut na utrzymanie tego wyniku, aby wygrać to spotkanie. Ostatniego słowa nie powiedział jednak Marcin Kubacki, który dwoił się i troił zdobywając 16 z 22 punktów zespołu w IV kwarcie. Dzięki jego skutecznym akcjom na 7 minut przed końcem spotkania na zespół PSP przegrywał zaledwie 1 punktem – 63:64. Jednak od tego momentu Bartłomiej Owczarek zdobył 4 punkty, a Bogdan Korniiets dołożył 3 punkty i zespół AZS UTP odskoczył ponownie na 9 punktów co sprawiło, że zespół AZS UTP kontrolował spotkanie już do końca wygrywając jest 81:73 i zdobywając ponownie Mistrzostwo Extra Ligi BNBA.

Zapraszam do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi Finałów Extra Ligi BNBA:

– zespół AZS UTP po raz drugi w historii swoich występów w Extra Lidze zdobył Mistrzostwo BNBA,

– zespół AZS UTP dołączył do 3 innych zespołów, które zdobywały Tytuł Mistrzowski rok po roku. Wcześniej dokonywały tego zespoły: AZS WSG, Kotłorem, PSP Solution.

– Zespół AZS UTP z 2 miejsca po sezonie regularnym zdobył Mistrzostwo BNBA Extra Ligi. To zaledwie 4 przypadek na 19 spotkań finałowych, w których Mistrzostwo zdobywał zespół z 2 miejsca w tabeli – (Armagedon 2005 ; Kotłorem 2014 ; AZS UTP 2021).

– Podczas pierwszych rozgrywek play-off BNBA w 2003 roku Maciej Maławy i jego zespół Revolution wyeliminował w półfinale zespół ELTOR, który był pierwszym zespołem stworzonym przez studentów UTP. Tym razem Maciej Maławy grając już w barwach AZS UTP pomógł swojemu zespołowi w zdobyciu drugiego Tytułu Mistrzowskiego,

Maciej Maławy jest jedynym zawodnikiem, który obecnie gra w BNBA i zdobył 1-wsze Mistrzostwo w BNBA (Revolution/2003) i ostatnie (AZS UTP/2022).

Dariusz Kozłowski po raz drugi został Mistrzem BNBA. Pierwszy tytuł Dariusz zdobył grając w zespole AZS WSG w roku 2016,

Dariusz Kozłowski dołączył do niewielkiej grupy zawodników, którzy zdobywali Mistrzostwo Extra Ligi BNBA z dwoma różnymi zespołami: Skiba Grzegorz (WSG & Kotłorem), Antczak Sebastian (Revolution & Armagedon), Kiper Marek (AZS WSG & sportznami pl), Dolot Maciej (Kotłorem & sportznami pl), Grzywacz Piotr (Revolution & Armagedon), Janas Wojciech (AZS WSG & Armagedon), Maciejewski Mateusz (Revolution & Dach i Styl), Maciej Maławy (Revolution & AZS UTP), Sławomir Bąk (AZS WSG & AZS UTP).

Patryk Krykant z zespołu AZS UTP został wybrany MVP Meczu Finałowego,

– Dla zespołu sportznami pl była to 4 porażka w Finałach w historii zespołu. Porażki miały miejsce w: 2006, 2015, 2021 & 2022. Zwycięstwa w latach 2017, 2018, 2019, czyli zespół ten posiada w Finałach bilans 3-4.

– Zespół sportznami pl zagrał po raz 7 w Finale Extra Ligi BNBA, więcej takich spotkań na koncie ma tylko zespół Kotłoremu (9).

Michał Bielec i Karol Maciakiewcz w przeszłości występowali w zespole AZS UTP. Michał w sezonach 2002/2003 & 2003/2004 rozegrał dla Eltoru 19 spotkań, a Karol w sezonie 2009/2010 rozegrał 3 spotkania dla AZS UTP.

Krzysztof Barszczyk w Meczu Finałowym zagrał po raz 11 co jest rekordem BNBA. Bilans Krzysztofa w tych spotkaniach wynosi 5-6. Niestety 6 porażek w Finałach to także rekord BNBA.

Krzysztof Barszczyk jest jedynym zawodnikiem w historii BNBA, który zagrał w Meczu Finałowym z czterema różnymi zespołami –> Kotłorem, AZS WSG, Jack Klub, sportznami pl. Niestety Mistrzostwa Krzysztof zdobywał tylko w barwach Kotłoremu.

MVP spotkania finałowego – Patryk Kryant (AZS UTP).