Przed sezonem ustalono, że do play-off 2013 awansują 4 zespoły. Podział na pary półfinałowe wyglądał następująco:

2013-04-14

59:46 (12:11 ; 16:14 ; 11:11 ; 20:10)

Bausan: Masojć 21 (5), Kufel 13, Kapsa 8, Gajewski 7 (1), Bajerski 3 (1), Nowak 3 (1), Sobieszczyk 2, Wolarz 2.
Taber/Hurtownia: Dornowski 16, Dolata 11, Rakoczy 11, Dondajewski 3, Pepliński 3, Karczewski 2.

Spotkanie to dobrze rozpoczęli zawodnicy Taber/Hurtownia Imprez, którzy zdobyli 6 punktów z rzędu. Jednak chwilę później Przemysław Masojć zdobył 8 z 12 punktów zespołu i wyprowadził Bausan Aluminium na 1-punktowe prowadzenie po I kwarcie. W kolejnej kwarcie Dawid Dornowski i Michał Dolata zdobyli 12 z 14 punktów zespołu i tym samym trzymali wynik dla Taber/Hurtowni Imprez. III kwarta była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem po 11. Wszystko wyjaśniła IV kwarta, a w niej brylował Karol Kufel, który zdobył 9 punktów ze swoich 13 w tej części spotkania. Bausan Aluminium od stanu 39:36 zdobył 9 punktów z rzędu i nie dał sobie już odebrać zwycięstwa. Wygrana ta sprawiła, że to właśnie Bausan zagra w finale 2 ligi.

53:41 (9:3 ; 11:11 ; 8:7 ; 25:20)

Pretendenci: Makarewicz 28 (2), Renk 7, Pastwa 6, Janowski 4, Myszka 4, Boruta 2, Maciejewski 2.
T.O./Artmix: Należyty 19 (1), Glasner R. 6, Głos 5, Pietryk 4, Gajda 2, Glasner M. 2, Kosior 2, Marczyński 1, Goszczyński 0, Wojciechowski 0.

Pierwsza kwarta tego spotkania stała pod znakiem nieskutecznej gry i małej ilości zdobytych punktów przez oba zespoły. Mimo, że tylko 3 z 15 rzutów z gry trafili Pretendenci to oni prowadzili po pierwszej kwarcie. W drugiej kwarcie 6 z 11 punktów zespołu zdobył Zbigniew Należyty. Jednak po drugiej stronie skuteczną grą popisywał się Łukasz Makarewicz, który podtrzymywał przewagę Pretendentów. Wynik po pierwszej połowie: 20:14 dla Pretendentów. III kwarta nie zmieniła wiele. Wszystko wyjaśniło się w ostatniej odsłonie. Mimo, że Pretendenci prowadzili 29:23 to za odrabianie strat wzięli się zawodnicy Tajemniczego Ogrodu/Artmix, a w szczególności 1 punkt z linii osobistych Rafała Glasnera dał im remis po 32 na 5 minut przed końcem spotkania. Chwilę później na 2 minuty przed końcem meczu przy stanie 38:36 dla Pretendentów miała miejsce jak się później okazało kluczowa akcja spotkania. Piłkę przechwycił Rafał Renk i po chwili idąc sam na sam został sfaulowany. Odgwizdane zostało przewinienie umyślne, a Rafał zamienił je na 2 celne rzuty. Chwilę później ten sam zawodnik ponownie przechwycił piłkę i sfaulowany powędrował na linię rzutów osobistych, gdzie zdobył dwa kolejne punkty dla swojego zespołu. Gdy prowadzenie Pretendentów wzrosło do 6 punktów akcją 2+1 popisał się najlepszy zawodnik tego meczu Łukasz Makarewicz. Po jego punktach na tablicy pojawił się wynik 45:36. W końcowych minutach spotkania 2 przewinieniami technicznymi ukarany został Rafał Glasner co sprawiło, że 3 punkty z 4 możliwych z rzutów wolnych zdobył Makarewicz, a chwilę później odnotował ponownie akcję 2+1. W tym momencie na tablicy pojawił się wynik 51:36 i było już wiadomo, że mecz wygrają Pretendenci. Warto odnotować, że od stanu 36:36, 15 punktów z rzędu zdobyli Pretendenci w zaledwie 2 minuty. Natomiast w zespole Tajemniczego Ogrodu/Artmix zawiodło to co przez cały sezon było ich silną bronią – rzuty trzypunktowe. W tym meczu trafili zaledwie 1 na 11 prób. Tym samym w finale 2 ligi zobaczymy zespół Pretendentów.

FINAŁ 2013

2013-04-28

(2) Pretendenci vs Bausan Aluminium (1)
68:50 (15:15 ; 19:16 ; 17:9 ; 17:10)

Pretendenci: Siedlaczek F. 18, Makarewicz 15, Maciejewski 14, Myszka 10, Pastwa 4, Renk 4, Boruta 3 (1).
Bausan: Masojć 19 (3), Gajewski 11 (1), Kapsa 11, Dudzińśki 4, Sobieszczyk 3, Kufel 2, Wolarz 0.

W finale 2 ligi spotkały się dwa najlepsze zespoły po sezonie regularnym. Jak przystało na zespoły z czołówki walka pomiędzy nimi była bardzo wyrównana. Po pierwszej połowie prowadzili Pretendenci 34:31. Jednak 3 kwarta jak się okazało była przełomowa dla przebiegu spotkania. Mimo, że Bausan Aluminium odrobił tą niewielką stratę i zbliżył się na 1 punkt – 36:35 – to Pretendenci od tego momentu zdobyli 11 punktów z rzędu i wyszli na 12 punktowe prowadzenie – 47:35. W IV kwarcie zawodnicy Bausan Aluminium próbowali odrobić straty jednak nie było to takie proste. Zbilansowany atak Pretendentów sprawił, że ostatnią kwartę wygrali 17:10, a cały mecz 68:50. Tym samym Pretendenci zdobyli Mistrzostwo 2 ligi.

Mistrzostwo 2 ligi oznacza, że Pretendenci awansowali bezpośrednio do 1 ligi.

Bausan Aluminium czekają mecze barażowe z zespołem Rexona Men. Dla przypomnienia w barażach zostaną rozegrane dwa spotkania. Jeśli będzie w nich remis to o wygranym dwumeczu będą decydowały małe punkty.

Oto jak sezon opisał kapitan Pretendentów, Marcin Boruta:

„Na ten finałowy mecz pracowaliśmy cały sezon. W rundach zasadniczych były gorsze momenty, które ukazywały to co trzeba poprawić oraz mecze dla nas lepsze, w których wygrywaliśmy. Drużynę, którą uformowałem, mimo długiej listy na stronie BNBA, to w rzeczywistości tylko 9 osób, z których Sławek Janowski bywał na co drugim meczu, a Jarek „Pejton” Brzezickiego był chyba na trzech meczach. Połowa drużyny to chłopacy z Tucholi. Treningi mamy w Tucholi. „Tuchola” przyjeżdżała do Bydgoszczy na mecze, a my z Bydgoszczy jeździmy do Tucholi na treningi. To i wiele innych sytuacji zbudowało tak zwany Team Spirit. Chciałbym tu wyróżnić Tomka Maciejewskiego, który PKSem dotarł do Świecia na mecz Sparingowy trzy godziny przed czasem… Kto z nas zdecydowałby się na to, a kto by odpuścił(?) Także Piotr Myszka… Mecz z Tajemniczym Ogrodem, w ostatniej chwili okazało się, że kilu osobom coś wypadło i nie będą mogli zagrać. Miałem razem z moją osobą czterech zawodników gotowych do gry… Piotr Myszka z 39-cio stopniową gorączką wsiadł w pociąg i przyjechał z Tucholi do Bydgoszcz, byśmy nie przegrali meczu Walkowerem. Takich niuansów, będących Sercem drużyny mógłbym jeszcze wymieniać. Każdy wniósł w grę coś swojego… Łukasz Makarewicz, nasz pierwszy strzelec odczytywał moje dzielenie się piłką doskonale, po czym przekładał to na „oczka”, na tablicy był niezastąpiony. Jako kapitan chyba w całej historii ligi nie miałem więcej asyst niż w tym sezonie. Ostatni trening przed finałem i sparing z Hurtownią Imprez pozwolił nam odkryć miejsce dla Tomka Maciejewskiego, który mimo swojej szczupłej postury jest doskonały na pozycji nr 4. W meczu finałowym miał najwięcej przechwytów i blisko 10 bloków bez fauli!! Wzrastająca forma Macieja Pastwy ciągnęła nasz wynik z meczu na mecz w drugiej rundzie… mimo swojego wzrostu, zbierał, bronił i dorzucał ważne oczka. Filip Siedlaczek swoją świeżością wiekową ciągnął nasze kontry i jako drugi strzelec uzupełniał gorsze dniowe dyspozycje pozostałych graczy. Piotr Myszka jest człowiekiem, którego nie bałem się wystawić w najtrudniejszych momentach każdego meczu. Swoim doświadczeniem, jak trzeba było zanotował ważną zbiórkę, przechwyt czy dołożył kilka istotnych punktów. W kwestii taktyki, jego sugestie są cennymi uwagami. Jest jeszcze Rafał Renk… to człowiek, który swój potencjał odkrywa stopniowo… Rafał zaskoczy jeszcze w lidze BNBA, w tym sezonie był nr 1 w obronie i w kontratakach. Jego umiejętności skłaniają do zdobywania w meczach dwucyfrowych zapisów punktowych w protokole. Sławek i Jarek… chciałbym ich więcej na meczach i boisku, to ważne uzupełnienie podkoszowych pozycji. Sławek nie raz zaskoczył skutecznością w rzutach z gry zmieniając Łukasza. Dlaczego o tym opowiadam… Zebrałem w jednym miejscu niesamowitych ludzi, jakże różnych, a wszyscy mieliśmy jeden cel. Takie indywidualności doskonale spasowały się z moją koncepcją gry i bycia drużyną! Mecz Finałowy z Bausan był dla nas wyzwaniem ostatecznym. Chodziło o to by udowodnić, to że poprzednie zwycięstwa nie były przypadkiem. Mieliśmy z nimi bilans 1-1. Wiedzieliśmy, że to będzie trudny mecz. Przed meczem poprosiłem chłopaków o to byśmy zrobili kilku punktową przewagę i kontrolowali sytuację. Udało się… Przeciwnicy swoim zgraniem skutecznie dochodzili nas i remisowali. Zaowocowało to co przez cały sezon uczyliśmy się na innych drużynach, by w takich sytuacjach zagrać konsekwentnie w obronie i szukać się wzajemnie w ataku. Dzięki temu wychodziliśmy znów na prowadzenie. Każdy stanął na wysokości zadania, każdy chciał zdobyć ten tytuł. Zawodnicy Bausan Aluminium w ostatnich minutach zaczęli nas faulować. Była to ostatnia próba ataku na wynik końcowy. Na linii rzutów osobistych byliśmy skuteczni, a przeciwnicy niestety nie trafiali zza linii 3 pkt. Gdy zostało 8 sekund do końca, w geście triumfu rzuciłem niedaleko linii środkowej piłkę od dołu w kierunku kosza i los zechciał by wpadła do kosza. Ostatnie tak szczęśliwe punkty przypieczętowały Mistrzostwo II Ligi BNBA. Pierwszy taki tytuł w historii struktury ligi BNBA. Nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie nasi przeciwnicy, wszyscy w lidze jak i finałowi, przed którymi tak się motywowaliśmy. Gratuluję Bausanowi II Miejsca i trzymamy kciuki za awans do I Ligi w barażach. W sezonie zasadniczym byli najlepsi.
Chciałbym też zauważyć, że byliśmy tylko o jedną „trójkę” lepsi od Korbudu w Sezonie Zasadniczym, zatem drudzy od końca, a mimo to zaszliśmy tak daleko. To ciekawy wskaźnik, zwłaszcza, że Bausan był z kolei drugi od góry za Tajemniczym Ogrodem w rzutach za 3 pkt. Nie ukrywam, że potencjał rzutów zza linii jest u nas duży, ale było to naszą bolączką w meczach. Mimo to, nie przeszkodziło to nam w osiągnięciu takiego wyniku.
Dziękuję naszym kibicom za doping, sędziom za bardzo wysoki poziom swojej pracy, przepraszam jeśli coś kogoś uraziło w którymś z momentów. Dziękuję organizatorom i Mateuszowi za tak sprawne redagowanie strony ligi. Przede wszystkim raz jeszcze dziękuję mojej drużynie. Zapisaliśmy się w istotny sposób na kartach historii ligi. Czekałem od początku istnienia ligi na ten czas. PRE co?! PRETENDENCI!! 🙂 Do zobaczenia w przyszłym sezonie, może znów coś namieszamy, tym razem może w Pierwszej Lidze 😉 Teraz czas na wielkie emocje PO w Pierwszej Lidze!! Pozdrawiam, Marcin Boruta.”

MECZE BARAŻOWE 2013

W spotkaniach tych spotkał się zespół, który zajął 9-te miejsce w Extra Lidze (Rexona Men) z zespołem, który przegrał spotkanie finałowe w 1 Lidze – Bausan Aluminium.

2013-05-12

Bausan Aluminium vs Rexona Men
63:49 (20:7 ; 10:9 ; 16:17 ; 17:16)

Bausan: Sobieszczyk 27 (1), Kufel 15, Masojć 8, Kapsa 6, Wolarz 3, Dudziński 2, Nowak 2, Rakowski 0.
Rexona: Gajda 17 (3), Tworkiewicz J. 10 (2), Reutowicz 9 (1), Tworkiewicz M. 6 (2), Frankowski 4, Lewandowski 2, Paliński R. 0.

2013-05-18

Rexona Men vs Bausan Aluminium
65:43 (18:9 ; 21:13 ; 15:7 ; 11:14)

Rexona: Reutowicz 27, Gajda 15 (2), Frankowski 14, Kopacz 5, Osiński A. 2, Paliński R. 2, Lewandowski 0.
Bausan: Kufel 10, Sobieszczyk 9 (1), Nowak 8 (2), Masojć 7 (1), Bajerski 3, Gajewski 3 (1), Wolarz 3 (1).

W dwumeczu lepsi okazali się zawodnicy zespołu Rexona Men pozostając tym samym w szeregach Extra Ligi.

Na koniec prezentujemy ostateczną klasyfikację po sezonie 2012/2013 uwzględniając miejsca po play-off 2013: