Zapraszamy do zapoznania się z wynikiem oraz krótkim opisem spotkania po Meczu Nr 1 w 21 Finale Extra Ligi BNBA.

Finał Extra Ligi BNBA 2024
Mecz Nr 1

[1] PakujTo vs PSP Solution [6]
102:82

Po wyrównanej i męczącej serii z NU HOMES Pretendenci zespołowi PSP Solution przyszło zmierzyć się z liderem rozgrywek – zespołem PakujTo. Już pierwsza kwarta pokazała różnicę w sile obu zespołów. 9 graczy do dyspozycji w zespole PakujTo przeciwko zaledwie 6-ciu graczom zespołu PSP Solution. MVP sezonu regularnego – Wojciech Szafranek już w pierwszej kwarcie pokazał się z dobrej strony notując 11 z 30 punktów swojego zespołu. Na zbiórce dzielnie walczyli bracia Szyttenholm, którzy zanotowali 10 z 14 zbiórek dla swojego zespołu. Dzięki takim osiągnięciom zawodników zespołu PakujTo na tablicy pojawił się wynik 30:15. W II kwarcie zawodnicy PSP Solution próbowali odrobić stratę grając zdecydowanie lepiej w ataku. Jednak na każdy punkt PSP odpowiadali zawodnicy PakujTo. Wojciech Szafranek dorzucił 9 punktów do swojego dorobku, a kwarta zakończyła się wynikiem 24:23 dla Wojciecha. W zespole PSP przypomniał o sobie Krzysztof Nowicki oraz Adam Rydwelski, którzy zdobyli odpowiednio 8 i 7 punktów dla swojego zespołu. W III kwarcie podkoszowi zespołu PSP: Dorian Szyttenholm i Cezary Łapiński zdobyli po 6 punktów i przyczynili się do wygranej III kwarty różnicą 2 „oczek”. IV kwarta była ostatnią szansą dla zespołu PSP do odrobienia strat z I kwarty. A ataku dwoił się i troił Igor Taranek, który 15 ze swoich 18 punktów właśnie w ostatnich 10 minutach. Niestety po drugiej stronie nie do zatrzymania był Wojciech Szafranek, który do swoich 24 punktów dorzucił kolejne 10 punktów prowadząc tym samym zespół PakujTo do pierwszej wygranej w tej serii finałowej. W całym meczu Wojciech uzbierał 34 punkty trafiając m.in. 6-krotnie za trzy punkty. Oliwier Szyttenholm dołożył 15 punktów, a Dorian Szyttenholm zanotował double-double notując 10 punktów oraz 12 zbiórek. Dla pokonanych po 18 punktów zdobyli: Adam Rydwelski (12 zbiórek, 5 asyst, 3 przechwyty oraz 3 bloki) oraz Igor Taranek, a Krzysztof Nowicki dołożył 14 punktów, 8 zbiórek oraz 6 asyst.

* Wojciech Szafranek do swoich 17 punktów zdobytych w Finale w 2018 roku dołożył w Meczu Nr 1 34 punkty. To daje Wojciechowi średnią z dwóch spotkań wynoszącą 25,5 punktu, a co za tym idzie Wojciech „wskoczył” na pierwsze miejsce na liście najlepszych strzelców (ze względu na średnią punktową) w historii play-off Extra Ligi.

* 34 zdobyte punkty przez Wojciecha Szafranka to druga najlepsza zdobycz punktowa zawodnika w zwycięskim meczu Finału. 35 punktów w 2019 roku zdobył Maciej Dolot z PSP Solution w wygranym meczu z AZS UTP. Nie patrząc na wygrane/przegrane obaj zawodnicy muszą ustąpić miejsca na liście Jakubowki Borutzkiemu z zespołu WSG, który w Finale 2005 roku przeciwko Armagedonowi zdobył 40 punktów. Mecz niestety zespół WSG przegrał po dogrywce 101:103.

* 2 celne trójki Filipa Joachimiaka sprawiły, że posiada on już na koncie 58 celnych rzutów za trzy w play-off co daje mu 7 miejsce na liście najlepszych trójkowiczów w historii play-off Extra Ligi. Warto odnotować, że wśród zawodników, którzy obecnie grają w BNBA Filip jest na 3 miejscu w tej klasyfikacji. Pierwsze miejsce z aktywnych graczy zajmuje Jan Mieszkowski, który na swoim koncie posiada 63 celne rzuty, a 2 miejsce należy do Przemysława Tylkowskiego – 61 celnych rzutów.

* 3 celne trójki Marcina Kubackiego sprawiły, że posiada on już na koncie 54 celne rzuty za trzy w play-off co daje mu 8 miejsce (ex aequo z Maciejem Maławym) na liście najlepszych trójkowiczów w historii play-off Extra Ligi.Warto odnotować, że wśród zawodników, którzy obecnie grają w BNBA Filip jest na 4 miejscu w tej klasyfikacji.

* Krzysztof Nowicki zdobył w tym meczu swój 110 punkt w tegorocznym play-off co daje mu łącznie 754 zdobyte punkty. Dzięki temu Krzysztof jest 2 na liście najlepszych strzelców play-off w historii. Do zostania najlepszym strzelcem brakuje Krzysztofowi 10 punktów. Pierwszy na tej liście jest Maciej Dolot z 763 punktami.

* Dla Adama Rydwelskiego był to 6 mecz w tegorocznym play-off co daje mu łącznie 62 rozegrane mecze w play-off. Tym samym zrównał się z Krzysztofem Barszczykiem na pierwszym miejscu na tej liście, który także rozegrał 62 spotkania.

* Dla Adama Rydwelskiego było to już 10 rozegrany mecz Finałowy co plasuje go na 2 miejscu w tej kategorii. Przed Adamem na tej liście jest tylko Barszczyk Krzysztof oraz Kiper Marek – obaj Ci zawodnicy rozegrali 11 spotkań.

* Adam Rydwelski i Krzysztof Nowicki to jedyni gracze w tegorocznych Finałach Extra Ligi, którzy w play-off 2024 spędzili na boisku ponad 90% możliwego czasu gry. Z 243 rozgranych minut przez zespół PSP Solution Adam spędził na parkiecie 225 minut co daje 92,5%, a Krzysztof spędził na parkiecie 231 minut z 243 możliwych co daje 95%.

* Warto też odnotować, że pod nieobecność Michała Bielca, Adam Rydwelski jest jedynym graczem w Finale BNBA Extra Ligi, który wystąpił w pierwszym sezonie 2002/2003.

Przewinienia techniczne:

Rydwelski Adam (PSP Solution) – Trzecie przewinienie techniczne w play-off –> PAUZA w Meczu Nr 2.
Joachimiak Filip (PSP Solution) x2
Ławka zespołu PakujTo – Przewinienie wędruje na konto kapitana zespołu Wojciecha Dudy.

Stan rywalizacji:
1-0 dla zespołu PakujTo

Mecz Nr 2 odbędzie się 26 maja 2024 w hali WSG o godzinie 18:00.