Czas na trochę historii… Poniżej przedstawiamy Wam jak i kiedy powstała liga BNBA oraz jak się rozwijała.

BNBA, czyli Bydgoski Nurt Basketu Amatorskiego to liga amatorska koszykówki, która została założona przez Tomasza Froehlke i zainaugurowała swoje rozgrywki w sezonie 2002/2003 w obiekcie SPORT FACTORY znajdującym się wtedy przy ul. Toruńskiej 151. W rozgrywkach wzięło udział 15 zespołów, które rozegrały 14 spotkań systemem każdy-z-każdym. Jedyny raz w historii BNBA play-off’y rozpoczynały się od półfinałów. W historycznym pierwszym finale spotkały się zespoły Revolution i Tabemax, które stoczyły bardzo wyrównany bój o pierwsze mistrzostwo. Górą byli zawodnicy Revolution, którzy wygrali spotkanie 56:51.
W następnym sezonie liga przeniosła się do hali przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 33 do budynku INTERCOR’u. W rozgrywkach wzięło udział 11 zespołów, które rozegrały 10 spotkań w sezonie regularnym. Ciekawostką może być fakt, że jedynym zespołem, który wygrał wszystkie te mecze był zespół Tabemax’u, który mimo tego osiągnięcia nie był w stanie dotrzeć do finału rozgrywek.
Od sezonu 2004/2005 liga BNBA przeniosła się do hali Astorii przy ulicy Królowej Jadwigi 23 i tam zagościła na 12 lat. Przez te lata przez rozgrywki BNBA przewinęło się kilkadziesiąt zespołów oraz kilkuset zawodników, którzy ustanawiali wiele rekordów nie tylko indywidualnych, ale także zespołowych. Można powiedzieć, że gdy liga rozgrywała swoje mecze w hali Astorii to zdominowali ją zawodnicy AZS WSG oraz Kotłoremu. Zespoły te zdobyły 10 z 12 możliwych tytułów BNBA. 7 z nich prawdopodobnie nie byłoby możliwych gdyby nie legenda bydgoskich parkietów. Mowa o Grzegorzu Skibie, który 3 tytuły mistrzowskie zdobył dla zespołu AZS WSG w latach 2006-2008 oraz 4 tytuły dla Kotłoremu w latach 2012-2015. Przed sezonem 2011/2012 prowadzeniem ligi BNBA zajął się Maciej Goszczyński, który wniósł wiele nowych pomysłów.
Przez lata liga się rozwinęła na tyle, że Zarząd BNBA postanowił przed sezonem 2012/2013 podzielić rozgrywki na 1 i 2 ligę. Ten pomysł spotkał się z zadowoleniem zawodników, a mecze w poszczególnych ligach stały się bardziej zacięte i wyrównane.
Sezon 2015/2016 wprowadził kilka nowości. Wprowadzono nowy podział ligowy: 1 liga została zastąpiona EXTRA LIGĄ, a 2 liga przeistoczyła się w 1 Ligę. Dodatkowo zostały wprowadzone komputerowe statystyki, które uatrakcyjniły rozgrywki. 31 stycznia 2016 roku odbył się też pierwszy w historii BNBA Mecze Gwiazd ligi, który na stałe został dodany do kalendarza rozgrywek.
W sezonie 2016/2017 czekała nas kolejna zmiana. Po 12 latach gry w hali Astorii przenieśliśmy ligę do nowego obiektu. Mowa o hali Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Garbary 2.

Przed nami 17 sezon BNBA, w którym wystąpi 19 zespółów podzielonych na Extra i 1 Ligę!

Wszystkim zawodnikom życzymy udanego sezonu!