Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz krótkimi opisami spotkań po 14 kolejce w Extra Lidze BNBA w sezonie 2023/2024.

14 Kolejka – Extra Liga:

Sobota, 24 lutego 2024 roku

Godzina 17:00

Ciech Soda Inowrocław vs Bydgoskie Byki/PM3D
77:57

Zespół Bydgoskich Byków w tym meczu wystąpił w zaledwie 5-osobowym składzie. Wykorzystali to zawodnicy Ciech Sody, którzy już po pierwszych 10 minutach prowadzili różnicą 11 punktów. Następne 20 minut tego meczu było bardziej wyrównane dzięki między innymi skutecznej grze Leszka Palińskiego, który w całym meczu uzbierał 23 punkty. W IV kwarcie Bartłomiej Hałas i Paweł Mróz zdobyli 14 punktów z 21 zespołu i poprowadzili Ciech do 20-punktowego zwycięstwa. Dla Ciech Sody 24 punkty, 7 zbiórek oraz 5 asyst zanotował Marcin Sikora, a Bartłomiej Hałas dołożył 21 punktów, 7 zbiórek oraz 5 asyst.

Godzina 18:10

Leśne vs E-Kancelaria/Iron Team
69:42

Zespół E-Kancelarii bardzo dobrze rozpoczął to spotkanie. Filil Adamczak i Filip Ciesielski zdobyli po 5 punktów, a na tablicy po 10 minutach pojawił się wynik 17:17. Jak się okazało kluczowa dla tego meczu była II kwarta, w której Leśne zdobyło 16 punktów, tracąc zaledwie 2. Duża w tym zasługa Sebastiana Listeckiego, który zdobył 10 punktów dla swojego zespołu. Pozostałe dwie karty także potoczyły się po myśli zespołu Leśne dzięki skutecznej grze pod tablicami oraz wysokiej skuteczności z gry. Te wszystkie elementy sprawiły, że Leśne wygrało ten mecz różnicą 27 punktów. Dla zwycięzców 17 punktów i 15 zbiórek zanotował Sebastian Listecki, a Marcin Deja dołożył 15 punktów. Warto odnotować, że aż trzech graczy zespołu Leśne zaliczyło dwucyfrowy wynik w zbiórkach. Prócz Sebastiana 19 zbiórek na swoim koncie zapisał Michał Matuszewski, a Zbigniew Mędelski dołożył 13 zbiórek. Dla pokonanych Filip Ciesielski zapisał na swoim koncie 20 punktów oraz 12 zbiórek.

Godzina 19:20

PakujTo vs Żaroodporni
84:65

Po 8 wygranych z rzędu zespół Żaroodpornych musiał stawić czoła najlepszemu zespołowi w tym sezonie w Extra Lidze. Podczas ostatniego Meczu Gwiazd Wojciech Szafranek nie tylko zdobył 37 punktów, ale także wygrał Konkurs Rzutów za Trzy Punkty. W tym meczu połączył obie te umiejętności i był nie do zatrzymania przez Żaroodpornych. Wojciech zdobył 38 punktów trafiając 9 z 15 rzutów za trzy i poprowadził swój zespół do 19-punktowego zwycięstwa. Wojciecha wspierał Cezary Łapiński i Wojciech Duda. Obaj Ci zawodniczy zanotowali double-double. Dla pokonanych Słąwomir Bąk zanotował 16 punktów.

Warto odnotować, że „ostatnio” lepiej zagrał tylko Artur Klimkiewicz z PSP Solution, który zdobył 44 punkty trafiając 14 trójek 31 marca 2019 roku w wygranym meczu z AZS UTP 117:51.

Godzina 20:30

OZD Agawa vs Rutech Łucznicy Bydgoszcz
73:41

Zespół OZD Agawa cały czas walczy o pierwsze miejsce w tabeli, a to oznacza, że zawodnicy tego zespołu nie mogą pozwolić sobie na porażkę w żadnym meczu. Tym razem przeciwnikiem tego zespołu był Rutech Łucznicy Bydgoszcz. Przy słabszym występie Michała Kamieńskiego za zdobywanie punktów zabrał się Kacper Jędrzejczak, który trafiając 12 z 13 rzutów za 2 zdobył 28 punktów i dołożył 5 przechwytów. Taka postawa Kacpra sprawiła, że z kwarty na kwartę zespół OZD Agawa powiększał swoją przewagę wygrywając ostatecznie mecz różnicą 32 punktów. Dla pokonanych 12 punktów i 15 zbiórek zanotował Michał Erdmański.

Niedziela, 25 lutego 2024 roku

Godzina 16:00

Fundacja PVE/Husaria Basket Team vs. Starzy Kumple/OVB
72:45

Zespół Fundacja PVE w tym sezonie radzi sobie całkiem nieźle o czym świadczy ich miejsce w tabeli. Tym razem ich przeciwnikiem był zespół Starych Kumpli. W tym meczu o wynik zatroszczy się Bartosz Stefański oraz Mikołaj Makowski. Bartosz zanotował 28 punktów na bardzo wysokiej skuteczności, a Mikołaj Makowski dołożył 16 punktów oraz 10 zbiórek. Postawa tych dwóch graczy w dużym stopniu przyczyniła się do wysokiej wygranej w tym spotkaniu. Dla Starych Kumpli 17 punktów oraz 15 zbiórek zanotował Michał Zyra, a Wojtek Brzykcy dołożył 14 punktów. To jednak nie wystarczyło w tym dniu, aby nawiązać wyrównaną walkę z rywalem.

Godzina 17:10

IV LO Emeryci i Renciści vs. FOX Barber Expert
45:40

Zeszłoroczny finalista 1 Ligi, zespół FOX Barber Expert nie radzi sobie w tym sezonie tak dobrze jak w poprzednim. Grając z ostatnim zespołem w tabeli wydawało się, że zawodnicy FOX nie będą mieli problemu z wygraną. Jednak Jakub Powalisz i jego koledzy mieli trochę inne plany. Mimo, że mecz był wyrównany to lekką przewagę przez większość spotkania mieli zawodnicy IV LO. Duża w tym zasługa Jakuba Powalisza, który w całym meczu zdobył 17 punktów. Jednak na 5 minut przed końcem meczu po celnym rzucie Krzysztofa Barszczyka zespół FOX wyszedł na pierwsze prowadzenie w meczu 38:37. Po chwili Jakub Powalisz ponownie wyprowadził na prowadzenie zespół IV LO zdobywając 2 punkty. Do remisu chwilę później celnym rzutem osobistym doprowadził Maciej Wieluński z FOX i na tablicy pojawił się wynik po 39. Od tego momentu 6 punktów z rzędu zdobyli zawodnicy IV LO i to oni wygrali to spotkanie. Prócz Jakuba Powalisza powyżej 10 punktów w zespole IV LO zdobyli jeszcze Norbert Cieślak (12 punktów) oraz Michał Makowski (10 punktów). Dla pokonanych Michał Muchewicz rzucił 15 punktów, a 13 punktów dołożył Krzysztof Barszczyk.

Godzina 18:20

PSP Solution vs AZS Collegium Medicum
53:40

Po ostatniej serii trzech porażek z rzędu zawodnicy PSP Solution wygrali 2 spotkania i chcieli tą dobrą passę podtrzymać. Nie był to łatwy mecz dla obu zespołów, a świadczyć może o tym niski wynik tego meczu. W zespole AZS Collegium Medicum tylko Adam Frąckiewicz był w stanie zanotować dwucyfrową zdobycz punktową, ale nie mając wsparcia wśród kolegów nie był w stanie poprowadzić swojego zespołu do wygranej. W zespole PSP 5 z 6 graczy zdobyło minimum 9 punktów, a najwięcej – 11 punktów – zanotował Krzysztof Nowicki. Zespół PSP Solution dzięki wygranej umocnił swoją pozycję w tabeli i na tą chwilę zajmuje 7 miejsce w tabeli przed play-off.

Godzina 19:30

Ivy Technology Basket Team vs NU HOMES Pretendenci
53:45

Pierwsza połowa tego spotkania zapowiadała emocje do końca tego spotkania. Po pierwszych 20 minutach na tablicy widniał wynik 24:23 dla Ivy Technology Basket Team. W III kwarcie dzięki skutecznej grze Miłosza Osińskiego oraz Adama Zboińskiego Ivy powiększyło nieznacznie swoją przewagę i na 10 minut przed końcem spotkania prowadziło różnicą 5 punktów. W IV kwarcie Adam Zboiński zdobył 8 punktów, a jego zespół wyszedł na 12-punktowe prowadzenie. Pretendenci próbowali jeszcze odrobić stratę do rywali co im się częściowo udało na 2 minuty przed końcem kiedy na tablicy widniał wynik 45:48. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Ivy Technology, którzy wygrali to spotkanie. Dla zwycięzców Adam Zboiński zdobył 15 punktów, a dla pokonanych 12 punktów zdobył Mateusz Bujno.