Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz krótkimi opisami spotkań po 1 kolejce w Extra Lidze BNBA w sezonie 2023/2024.

1 Kolejka – Extra Liga:

Sobota, 16 września 2023 roku:

Godzina 17:00

Leśne vs Rutech Łucznicy Bydgoszcz
49:43

Bardzo dobrze w mecz weszli zawodnicy Rutech Łucznicy, a pierwsze punkty w nowy sezonie BNBA zdobył Marcin Szuster rzutem za trzy punkty. Pierwsza kwarta była bardzo wyrównana i zakończyła się zwycięstwem zespołu Leśne 16:15. W II kwarcie lepiej wypadli zawodnicy Łuczników, wśród których oprócz Marcina (7 punktów) punktowali jeszcze Michał Lubomski (5 punktów), Mikołaj Katafiasz (4 punkty) oraz Maciej Mucha (3 punkty). Tym samym po pierwszej połowie na tablicy widniał wynik 34:31 dla Łuczników. W drugiej połowie zawodnicy zespołu Leśne nie tylko odrobili stratę do rywali, ale także wyszli na prowadzenie, którego jak się okazało nie oddali już do końca meczu. Dla zwycięzców 28 punktów (5/10 za trzy) zdobył Marcin Deja, a dla pokonanych 14 punktów zanotował Marcin Szuster. Mecz wygrał zespół Leśne mimo, że pod tablicami górowali zawodnicy Łuczników. Michał Lubomski zanotował 15 zbiórek, a po 12 zbiórek dołożyli Mikołaj Katafiasz i Mateusz Prokop.

Godzina 18:10

Ciech Soda Inowrocław vs Starzy Kumple/OVB
57:38

Bardzo udany debiut w BNBA zaliczył zespół Ciech Soda Inowrocław, który wygrał swoje pierwsze spotkanie 57:38. Każdy z zawodników tego zespołu zdobył punkty, a najlepszym strzelcem okazał się Bartłomiej Hałas, który uzbierał nie tylko 13 punktów, ale dołożył także 5 asyst, 4 przechwyty oraz 2 zbiórki. W ataku wspierali go także: Marcin Sikora – 11 punktów oraz Bartosz Mróz 10 punktów & 12 zbiórek. W zespole Starych Kumpli Jakub Truszczyński zdobył 11 punktów, a Wojtek Brzykcy dorzucił 10 punktów. Jak się okazało to nie wystarczyło, aby pokonać w tym dniu rywali, którzy z kwarty na kwartę powiększali swoją przewagę.

Godzina 19:20

PSP Solution vs E-Kancelaria/Iron Team
78:54

Mistrzowie BNBA z sezonu 2022/2023, czyli zespół PSP Solution powrócił na parkiet z drobnymi korektami w składzie, a ich nowe nabytki pokazały się z bardzo dobrej strony. Igor Taranek zdobył 20 punktów, 6 asyst, 4 zbiórki oraz 2 przechwyty, a Adam Bogucki dołożył 18 punktów oraz 5 asyst. W ataku wspierali ich: Marcin Kubacki (22 punkty & 12 zbiórek) oraz Karol Maciakiewicz (13 punktów & 12 zbiórek oraz 6 asyst). Kapitan zespołu PSP mając słabszy dzień w ataku skupił się na innych swoich umiejętnościach i zaliczył 11 zbiórek, 4 asysty oraz 4 przechwyty. Taka postawa wyżej wymienionej 5-tki sprawiła, że zespół PSP Solution nie miał większych problemów, aby pokonać w swoim pierwszym meczu przeciwników. W zespole E-Kancelarii zadebiutował Marcel Kayumba i zanotował double-double – 21 punktów (8/11 za 2) oraz 10 zbiórek. Niestety był to jedyny zawodnik w tym dniu, który zanotował dwucyfrową zdobycz punktową co przełożyło się na wynik tego spotkania.

Godzina 20:30

PakujTo vs Fundacja PVE/Husaria Basket Team
83:67

Po zdobyciu Mistrzostwa w 1 Lidze w sezonie 2021/2022 zespół PakujTo liczył na wywalczenie Mistrzostwa w Extra Lidze w sezonie następnym. To się jednak nie udało, więc trzeba było dokonać pewnych korekt w składzie. Do zespołu doszli m.in. Tobiasz Łuczak, Cezary Łapiński oraz Łukasz Wardziński. Cała trójka łącznie zdobyła w tym meczu 40 punktów i 23 zbiórki co można uznać za duże wzmocnienie dla tego zespołu. Najlepszym strzelcem okazał się zawodnik, który w zeszłym sezonie był już wpisany w składzie zespołu – Kacper Grzelak. Kacper zagrał na bardzo wysokiej skuteczności notując 34 punkty (14/17 z gry), 4 asysty, 3 przechwyty oraz 2 zbiórki. Taka postawa wyżej wymienionych graczy sprawiła, że zespół Husarii mimo, że walczył do samego końca to nie był w stanie wygrać tego spotkania. Dla pokonanych 20 punktów zdobył Jakub Pawiński, a Łukasz Jędykiewicz dołożył 16 punktów, 12 zbiórek, 4 przechwyty, 3 asysty oraz 3 przechwyty.

Niedziela, 17 września 2023 roku:

Godzina 16:00

Bydgoskie Byki PM3D vs FOX Barber Expert
80:49

Po sezonie przerwy do ligi powrócił zespół Bydgoskich Byków/PM3D. Już w pierwszym meczy przyszło im się zmierzyć ze srebrnym medalistą poprzedniego sezonu w 1 Lidze – zespołem FOX Barber Expert. Jednak ta informacja w żadem sposób nie przestraszyła Bydgoskich Byków. Jak się okazało tylko I kwarta potoczyła się po myśli zespołu FOX, którzy wygrali ją 14:9. W następnych kwartach górą były już Bydgoskiego Byki, które po odrobieniu straty z I kwarty powiększały swoją przewagę i ostatecznie wygrały mecz różnicą 31 punktów. Najlepszym strzelcem Byków okazał się Wojtek Ruczyński, który zanotował 14 punktów, 12 zbiórek oraz 8 asyst (bez straty), a Wiktor Polańczyk dołożył 12 punktów, 5 zbiórek oraz 5 asyst. Dla pokonanych Michał Glasner zdobył 19 punktów (9/18 z gry), a Michał Muchewicz dorzucił 11 punktów, 4 asysty oraz 4 zbiórki.

Godzina 17:10

Żaroodporni vs NU HOMES Pretendenci
70:28

Żaroodporni do tego spotkania podeszli bardzo skoncentrowani. Być może powodem takiego stanu rzeczy była obecność w przeciwnym zespole poprzedniego „kapitana” Żarów, który doprowadził do degradacji tego zespołu do 1 Ligi. Tylko pierwsza kwarta tego spotkania była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem 9:9. O następnych dwóch kwartach Mistrzostwie 1 Ligi z poprzedniego sezonu, czyli Pretendenci chcieliby na pewno szybko zapomnieć. Zdobycie zaledwie 5 punktów w 20 minut to na pewno jeden z najgorszych wyników tego zespołu w lidze BNBA. Duża w tym zasługa nowych nabytków Żaroodpornych. Sławomir Bąk zdobył 16 punktów, a Mateusz Józefczyk dorzucił 14 punktów co przyczyniło się do tak wysokiej wygranej nad Pretendentami. Najlepszym strzelcem Żarów był Łukasz Nowicki, który zanotował double-double notując 18 punktów oraz 13 zbiórek. Dla pokonanych Łukasz Zyzik zdobył 10 punktów, z czego, aż 9 w dopiero w IV kwarcie. Warto także odnotować, że zawodnicy NU HOMES przez ponad 22 minuty w tym meczu nie byli w stanie zdobyć punktów z gry. Żaroodporni pierwszy mecz nowego sezonu mogą zaliczyć do udanych szczególnie, że wygrali zbiórkę 45-25 oraz zanotowali 23 asysty przy 8 przeciwników.

Godzina 18:20

AZS Collegium Medicum vs IV LO Emeryci i Renciści
40:29

Oba zespoły w Extra Lidze przeciwko sobie zagrały ostatnio w sezonie 2011/2012, a dokładniej 25 marca 2012 roku. Mecz ten wygrał zespół CM UMK 61:35. Mimo, że skład AZS Collegium Medicum się zmienił to w zespole IV LO można znaleźć zawodników, którzy pamiętają to spotkanie. Mowa o Norbercie Cieślaku, Macieju Topolińskim oraz Rafale Podkowińskim. Niestety zespół AZS Collegium Medicum zrobił wszystko co mógł, aby także ten mecz zakończył się porażką Emerytów i Rencistów. Zatroszczył się o to przede wszystkim Adam Frąckiewicz, który zapisał na swoim koncie 20 punktów, 18 zbiórek oraz 6 bloków. Wspierał go Szymon Głuchowski, który dorzucił 13 punktów. W zespole IV LO Emeryci Renciści najwięcej punktów zdobył Jakub Powalisz, który do 7 punktów dołożył 6 zbiórek oraz 2 bloki.

Godzina 19:30

OZD Agawa vs Ivy Technology Basket Team
46:35

Pierwsza połowa tego spotkania była bardzo wyrówna i zakończyła się 3-punktową wygraną zespołu OZD Agawa. W III kwarcie zawodnicy zespołu Ivy Technology Basket Team zdobyli zaledwie 3 punkty co wykorzystali ich przeciwnicy i dzięki punktom Michała Kamieńskiego i Pawłą Burschela odskoczyli z przewagą na 11 punktów. W IV kwarcie trwała wyrównana walka, która sprawiła, że na w IV kwarcie oba zespołu rzuciły po 12 punktów, a co za tym idzie – mecz wygrał zespół OZD Agawa. Dla zwycięzców 15 punktów zdobył Kacper Jędrzejczak, a 13 punktów, 11 zbiórek oraz 5 przechwytów dołożył Paweł Burschel. Dla pokonanych po 10 punktów zdobyli Miłosz Osiński i Michał Soszka.